top of page
  • Daniel

Nyhet: Intensivkurs fiolkurs

Går du i tankar på att prova spela fiol någon gång?

Kanske är du nyfiken på att se hur mycket du kan lära dig, eller kanske har du länge velat prova spela men inte haft tid? Du kanske har en fiol liggandes hemma som bara längtar efter att bli spelad på?

Anledningarna är lika olika som människorna som kommer till oss för att lära sig fiol, så nu erbjuder vi en intensivkurs under tre januari dagar där du får en bred ingång till fiolspelet.

Under tre eftermiddagar ses vi och spelar tillsammans. Inga förkunskaper krävs. Vi går igenom fiolens grunder, hållning, stråkteknik, fingerövningar, skalor och lär oss låtar på gehör, främst folkmusik.

När kursen är klar kommer vi kunna spela några låtar tillsammans! Önskvärt är egen fiol, men ett fåtal fioler finns att hyra.

Lärare är Elinne Leanderson som är utbildad på Kungl. Musikhögskolan i rytmik och fiol.

“Jag har undervisat i fiol i närmare tio år och spelar både klassiskt och folkmusik. Att vara fri med sitt instrument är viktigt så därför blir rörelse och ergonomi viktiga delar i undervisningen. Utöver undervisningen arbetar jag som musiker och skådespelare på Boulevardteatern.”

När: 9, 10, 11 januari 2019 Plats: Valhallavägen 45 T-bana: Teknikska högskolan Tid: 17:00 – 18:30 Pris: 990:-

Sa vi förresten att detta är en perfekt julklapp för den som är intresserad men aldrig provat fiol? =)


Anmäl dig här: Kontakt och anmälan

4 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

コメント


Inlägg: Blog2_Post
bottom of page